Opera Wrocławska

Dla mediów

23
marca

Halka na kozetce

Halka - spektakl w reżyserii Grażyny Szapołowskiej, ikony polskiego kina i teatru powraca na deski Opery Wrocławskiej. Już 26 i 27 marca będziemy mogli podziwiać tę najsłynniejszą polską operę ojca polskiej opery narodowej Stanisława Moniuszki, a zarazem jednego z najważniejszych polskich kompozytorów swoich czasów. W rolach głównych zobaczymy Joannę Zawartko, Rafała Bartmińskiego oraz Szymona Mechlińskiego.


Czar Podhala oraz słodko-gorzki smak romantycznych konfliktów - historia Halki znana jest Polakom od pokoleń, a miłośnicy mitologii greckiej mogą dostrzegać w głównej bohaterce podobieństwa do Ariadny i Safony, z którymi dzieliła podobny tragiczny los kobiet nieszczęśliwie zakochanych. Grażyna Szapołowska ze znaną sobie empatią bierze na warsztat zawiłe relacje między postaciami opery Moniuszki, by - niczym po nici Ariadny - dotrzeć do źródeł ich charakterów i życiowych decyzji.


Staram się zrozumieć bohaterów i nie zakładać z góry ich złych intencji, przyjmuję, że są niewinni. Ale zło ma swoje źródła i trudno znaleźć odpowiedź na pytanie, co siedzi w głowach największych zbrodniarzy, że chcą mordować, siać śmierć? A historia wciąż zatacza koła, schematy dobra i zła powracają, tylko że w innych dekoracjach i kontekstach... - mówi reżyserka i zachęca do wizyty w Operze Wrocławskiej:
Warto zatrzymać się na chwilę przy widowiskowym, pełnym ferii barw mazurze oraz przy góralskich tańcach; zakończenie też jest optymistyczne i bardzo oryginalne. Publiczność bardzo dobrze je odbiera - przede wszystkim jako element katharsis, oczyszczenia. To szczególnie ważne w obecnych czasach i sztandarowa rola teatru.


W Operze Wrocławskiej Halkę zobaczymy w wersji najpopularniejszej, czteroaktowej, której premiera miała miejsce w 1858 roku w Warszawie, dziesięć lat po premierze wileńskiej.

Kierownictwo muzyczne nad spektaklem objął pochodzący z Libanu ceniony dyrygent, Bassem Akiki, kierownik muzyczny Opery Wrocławskiej. 


Na scenie wystąpią:
Halka - Joanna Zawartko
Jontek - Rafał Bartmiński
Stolnik - Dariusz Machej
Zofia - Hanna Sosnowska-Bill
Janusz - Szymon Mechliński
Dziemba - Jakub Michalski
Dudziarz - Andrzej Zborowski
Góral - Mykhailo Hnatiuk
Gość Stolnika I - Aleksander Zuchowicz
Gość Stolnika II - Piotr Bunzler
Gość Stolnika III - Andrzej Zborowski
Chór, Balet i Orkiestra Opery Wrocławskiej.


Więcej informacji: www.opera.wroclaw.pl
Bilety: https://bit.ly/37VpyenZałączniki do pobrania:

proj. Krzysztof Bieliński