Opera Wrocławska

Dla mediów

16
marca

Przywitaj wiosnę w Operze!

Koncert Symfoniczny

Przywitaj wiosnę w Operze!


Zawodowi muzycy wraz ze studentami na jednej scenie, dwóch dyrygentów, z których jeden z nich wystąpi w podwójnej roli, oraz radosne kompozycje klasyków - wszystko to czeka na widzów w Operze Wrocławskiej pierwszego dnia wiosny.


20 marca Orkiestra Opery Wrocławskiej połączy siły z młodymi artystami z Akademii Muzycznej we Wrocławiu, a ich pracę poprowadzi dwóch dyrygentów: Bassem Akiki oraz Jakub Haufa, znany publiczności jako znakomity skrzypek i I koncertmistrz Orkiestry Sinfonia Varsovia. Początek astronomicznej wiosny przywitamy uwerturą Romea i Julii Charles’a Gounoda, koncertem skrzypcowym Karola Szymanowskiego oraz VIII Symfonią Ludwika van Beethovena.


To kolejny projekt, w którym studenci Akademii Muzycznej we Wrocławiu spotykają się na jednej scenie z zawodowymi muzykami Opery Wrocławskiej. Po listopadowej melancholii przeżywanej z muzyką Mozarta, Panufnika i Schönberga, przyszedł czas na spotkanie z Gounodem, Szymanowskim i Beethovenem.
Pierwszy dzień wiosny przywitamy kompozycjami wyróżniającymi się energią i radością.


Jedno wydarzenie, trzech kompozytorów i...dwóch dyrygentów

Koncert Symfoniczny Opery Wrocławskiej jest podzielony na dwie części. W pierwszej z nich kierownictwo muzyczne nad orkiestrą przejmuje Bassem Akiki, w drugiej - Jakub Haufa, wybitny skrzypek, I koncertmistrz Orkiestry Sinfonia Varsovia. Podczas koncertu zobaczymy go zatem w dwóch rolach - jako solowego skrzypka, a po przerwie dyrygenta. To wyjątkowa i nieczęsta okazja, by obserwować muzyka w dwóch funkcjach podczas jednego występu:

To duże i trudne wyzwanie, wymagające podwójnego skupienia - ale z drugiej strony to wspaniałe doświadczenie, które poszerza muzyczną świadomość i jednocześnie jest dla mnie sporą lekcją empatii i wyrozumiałości. VIII Symfonia Beethovena to dzieło ambitne, a zarazem bardzo przystępne dla publiczności i dla muzyków. Jest optymistyczne, daje nadzieję i co ciekawe, była uznawana przez Beethovena za lepszą od VII. Napisał ją dosyć szybko, a sama wręcz kipi od wiosennej energii. - mówi Jakub Haufa.


Program koncertu:
Część I
Dyrygent: Bassem Akiki
Skrzypce solo: Jakub Haufa
- Ch. Gounod - Uwertura do opery "Romeo i Julia"
- K. Szymanowski - I Koncert skrzypcowy op. 35
Część II
Dyrygent: Jakub Haufa
- L. van Beethoven - VIII Symfonia F-dur op. 93

Koncert Symfoniczny w Operze Wrocławskiej odbędzie się 20 marca o godzinie 18:00
Bilety: https://bit.ly/3JeGrOM


Załączniki do pobrania:

proj. Piotr Olejarz