Opera Wrocławska

Dla mediów

5
października

Zygmunt Krauze: 60 lat twórczości

Drugi weekend października w Operze Wrocławskiej upłynie pod znakiem obchodów jubileuszu 60-lecia pracy artystycznej Zygmunta Krauzego. Kompozytor, pianista, pedagog, animator życia muzycznego - Krauze przez lata dał się poznać jako wszechstronny artysta, który w swojej działalności przekraczał granice gatunkowe, stąd np. jego inspiracja malarstwem Władysława Strzemińskiego w tworzeniu muzyki unistycznej. Jest autorem pięciu oper, a także wielu utworów symfonicznych i koncertów instrumentalnych. Do współpracy zapraszał również architektów, tworząc instalacje muzyczno-przestrzenne m.in. w Polsce, Austrii oraz Francji.

,,Komponowanie muzyki to nieustanna praca - patrzenie na ludzi i na naturę, która nas otacza. Dla mnie najważniejsze jest szukanie inspiracji, słuchanie muzyki, łączenie tego razem”

Zygmunt Krauze

Rok 2021 to czas szczególnych rocznic: prócz 60-lecia pracy artystycznej  Zygmunta Krauzego, obchodzimy 10-lecie powstania opery Pułapka jego autorstwa, powstałej na podstawie sztuki Tadeusza Różewicza - wybitnego wrocławskiego poety, którego 100-lecie urodzin obchodzimy 9 października.

Pułapka Różewicza - tekst mądry, genialny, przywołujący pamięć o tym wielkim pisarzu Franzu Kafce i pokazujący prawdę o ludziach. Wersja koncertowa jest trochę skrócona, ale wszystkie ważne elementy będą w tym wykonaniu zawarte.”
Zygmunt Krauze

 

Program wydarzenia:

9 października (sobota)
- 17:00  projekcja filmu Droga między nutami - po projekcji spotkanie z Zygmuntem Krauzem;
- 19:00  spektakl Pułapka w wersji koncertowej;

10 października (niedziela)
- 12:00 i 18:00 Spektakle familijne Yemaya - Królowa mórz, muz. Zygmunt Krauze;

 

Kontakt dla mediów:

Katarzyna Aszkiełowicz: katarzyna.aszkielowicz@opera.wroclaw.pl ; tel. +48 508 364 561

Sponsorem strategicznym Opery Wrocławskiej jest KGHM Polska Miedź S.A.