Opera Wrocławska

Aktualności

10
kwietnia

Operowy Oskar dla reżysera Króla Rogera w Operze Wrocławskiej

International Opera Awards 2018 trafiła do rąk Mariusza Trelińskiego, którego nazwisko w ostatnich latach, należy do grona najbardziej wyrazistych reżyserów operowych. Artystyczna droga Mariusza Trelińskiego zaczęła się w roku 1987, kiedy reżyser zadebiutował filmem telewizyjnym Znad wielkiego wieloryba. Jednak to świat opery okazał się miejscem, w którym artysta dokonał najbardziej spektakularnych przedsięwzięć. O Operowego Oskara w tym roku walczyło ponad stu uznanych twórców, w dwudziestu dziedzinach. Sama nagroda jest przyznawana przez międzynarodowe gremium krytyków i dyrektorów teatrów operowych.

Treliński od lat związany jest z Teatrem Wielkim Operą Narodową w Warszawie, gdzie pełni obowiązki dyrektora artystycznego. Przez szereg lat stworzył głośne realizacje operowe m.in. Madame Butterfly, Eugeniusza Onigina, Zamek Sinobrodego, czy Traviatę.

Mariusz Treliński pozostawił po sobie ślad w najnowszej historii Opery Wrocławskiej. Na naszej scenie artysta wyreżyserował dwa spektakle Król Roger Szymanowskiego (2013) oraz Orfeusz i Eurydyka Glucka (2017). Oba spektakle można oglądać na wrocławskiej scenie operowej. Najbliższy realizacja Mariusza Trelińskiego w naszym repertuarze, to Król Roger, którego będzie można zobaczyć 12 i 14 kwietnia.

Wręczenie nagrody odbyło się 9.04.2018 roku w Londynie