Opera Wrocławska

Aktualności

2
października

Trzy powody do świętowania w Operze Wrocławskiej

1 października 2023 r. Opera Wrocławska miała potrójny powód do świętowania.Każda premiera jest dla całego teatru wielkim świętem. Za nami pierwsza premiera sezonu artystycznego 2023/2024. W niedzielny wieczór licznie zgromadzeni Melomani na widowni Opery Wrocławskiej obejrzeli po raz pierwszy mozartowski Czarodziejski flet, którego akcja została przeniesiona do Wrocławia – Breslau lat 20. XX wieku. Za sprawą nowych dialogów pisarza Marka Krajewskiego i reżyserskiej koncepcji Michała Znanieckiego powstał niezwykły Czarodziejski flet w Breslau. W pierwszym spektaklu na scenie wystąpili: Marcelina Román (Pamela/Pamina), Aleksander Zuchowicz (Wolfgang Thormann/Tamino), Maria Rozynek-Banaszak (Gabi Zelt/Królowa Nocy), Grzegorz Szostak (Helmut Saraster/Sarastro), Łukasz Rosiak (Papen/Papageno), Katarzyna Haras (Papagena), Edward Kulczyk (Moser/Monostatos). Ponadto w roli Trzech Dam (Tancerek) wystąpiły: Liliana Jędrzejczak, Dorota Dutkowska, Elżbieta Kaczmarzyk Janczak, a partie Trzech Chłopców (Uliczników) zaśpiewali: Paweł Szlachta, Artur Plinta oraz Bartosz Wasiluk. Solista baryton Opery Wrocławskiej Jacek Jaskuła, tym razem w roli mówionej, wcielił się w postać detektywa Eberharda Mocka, który przeprowadził publiczność przez całe śledztwo.


Drugi powód do świętowania to inauguracja obchodów Święta Województwa Dolnośląskiego. Przed rozpoczęciem spektaklu dyrektor Opery Wrocławskiej Tomasz Janczak oraz członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego Krzysztof Maj uroczyście otworzyli dolnośląskie obchody. Krzysztof Maj zaznaczył: „Przypadający w tym roku jubileusz 25-lecia województwa dolnośląskiego jest okazją do hucznej celebracji. Tym razem rocznicowe obchody zaplanowane są na cały październik, w każdej części regionu. Dla mieszkańców, turystów i sympatyków Dolnego Śląska przygotowaliśmy wiele atrakcji, które podkreślą wyjątkowość naszego regionu. Dolny Śląsk znakomicie się rozwija, bądźmy z niego dumni i świętujmy razem!”


1 października przypada również Światowy Dzień Muzyki. W teatrze operowym nie ma lepszej formy do celebracji takiego święta jak właśnie premiera. Warto odnotować słowa wybitnego kontratenora Jakuba Józefa Orlińskiego, który w tym roku wystosował przesłanie do świata muzyki, pisał: „Czym jest dla mnie muzyka? Wiem, że może to zabrzmieć banalnie, ale jest dla mnie wszystkim. Dla mnie każdy dzień to dzień muzyki. (…) Muzyka, niezależnie od formy, jest w stanie pobudzić w nas tak wiele uczuć, poruszyć struny naszych dusz i wysyłać nas w nieznane krainy. Uwielbiam udawać się w te podróże, czy to muzyki słuchając, czy ją wykonując. (…) Muzyka, niezależnie od gatunku i tekstu, jest osobnym językiem, którego nie trzeba specjalnie studiować. Nie każdy musi być wykształconym muzykiem, żeby móc się w niej odnaleźć; wydaje mi się, że rozumienie tego języka mamy naturalnie zakodowane. Nasze ciała i umysły odbierają muzykę inaczej, a dzięki temu możemy komunikować się za jej pomocą z ludźmi, z którymi moglibyśmy nie porozumieć się słowami. (…) Muzyka jest dla mnie szczęściem i cieszę się, że ją mam”.


Niech żyje muzyka!