Opera Wrocławska

Dla mediów

9
maja

Wreszcie! Figaro się żeni!
Opera Wrocławska zaprasza na Kawalerski i Wesele

Ceremoniami ślubów i scenariuszami wesel rządzą zwyczaje przekazywane z pokolenia na pokolenie - Opera Wrocławska zaprasza na zaślubiny, w czasie których spodziewać się można jedynie niespodziewanego! Korowód zdarzeń rozpocznie 15 maja Wieczór Kawalerski Figara - wyjątkowy, bo w przestrzeni operowego foyer, na który na przekór tradycji będzie można zaprosić... swoją drugą połowę! Gwiazdami wydarzenia będą Mozart i Rossini, których muzyka wybrzmi za sprawą klarnetu, fortepianu oraz Kwartetu smyczkowego L Opera Opery Wrocławskiej.

Huczny finał nastąpi 20 i 21 maja! Wesele Figara, spektakl brazylijskiego reżysera André Hellera-Lopesa powstał w ramach Opery Młodych, wspierającego młode talenty autorskiego programu dyrektora artystycznego Mariusza Kwietnia. Na scenie Opery Wrocławskiej ponownie wystąpią młodzi utalentowani śpiewacy i śpiewaczki, którzy rozwijają skrzydła i doskonalą swoje umiejętności pod okiem zaproszonych mistrzów. Międzypokoleniowa wymiana doświadczeń, wiedzy i energii zaowocuje wystawieniem słynnego dzieła Wolfganga Amadeusa Mozarta w nowej odsłonie, napędzanej świeżością spojrzenia na klasykę i młodzieńczym entuzjazmem. Stroje przygotowuje argentyńska kostiumografka Sofía Di Nunzio, związana z operą, telewizją i filmem, współpracująca z wieloma teatrami operowymi w Ameryce Łacińskiej. Autorem choreografii jest artysta baletu Opery Wrocławskiej, Łukasz Ożga.

W rolach głównych zobaczymy Lukáša Bařáka, Gabriellę Pace, Krzysztofa Bączyka, Kamilę Dutkowską, Pawła Horodyskiego, Adama Kutnego, Aleksandrę Łaskę, Zuzannę Nalewajek, Aleksandrę Opałę i Hannę Sosnowską-Bill.

 

O spektaklu
Mozart i Da Ponte kontynuują opowieść o losach sewilskiego golibrody, który z czasem zostaje zarządcą dóbr swego pana, Hrabiego Almavivy. Niegdyś pomógł mu zdobyć żonę, piękną Rozynę. Wystarczyły jednak trzy lata, by gorące uczucie Hrabiego zamieniło się w katalog rutynowych uśmiechów i serdeczności. Znudzony arystokrata z nadzieją patrzy na urodziwą Zuzannę, pokojówkę swojej żony, a zarazem oficjalną narzeczoną Figara. Ten nie zamierza jednak z nikim się nią dzielić. Obmyśla więc intrygę, która ma udaremnić zamiary jego pana.
Pełna wdzięku i lekkości komedia społeczna okazała się symbolicznym otwarciem nowego rozdziału w historii opery. Nikt wcześniej językiem muzyki nie opowiadał w ten sposób o relacjach damsko-męskich, przy okazji ilustrując rewolucyjne przemiany społeczno-obyczajowe. Mozart i Da Ponte okazali się być nowatorami, czyniąc bohaterów opery pełnokrwistymi postaciami o wyrazistych charakterach. Jest to jedna z nielicznych oper komicznych, w których panuje pełna równowaga między prawdą dramatyczną a treścią i formą muzyczną.
Wesele Figara stanowi dopełnienie tryptyku autorstwa Mozarta i da Ponte. André Heller-Lopes wyreżyserował dotychczas w Operze Wrocławskiej Don Giovanniego i Così fan tutte. Jego najnowszy spektakl to efekt międzynarodowej współpracy artystów kilku pokoleń. Zbliżająca się premiera to zaproszenie do wspólnego celebrowania zarówno sztuki, jak i czystej radości życia.


O reżyserze
André Heller-Lopes to jeden z najbardziej aktywnych reżyserów operowych w Ameryce Łacińskiej, ma na swoim koncie spektakle wyreżyserowane w całej Brazylii oraz w Argentynie, Urugwaju, Portugalii, Polsce, Austrii, Wielkiej Brytanii i w Stanach Zjednoczonych. Artysta kształcił się w prestiżowym San Francisco Merola Opera Programme (2001) i Young Artist Programme w Covent Garden (2003-2005). W 2013 roku otrzymał nagrodę Britten 100, a jego inscenizacja Snu nocy letniej Brittena znalazła się w finale nagród 2014 Opera Awards w kategorii najlepsza inscenizacja. W 2012 roku magazyn „Epoca” uznał go za jednego ze stu najbardziej wpływowych ludzi w Brazylii. Jest także trzykrotnym zwycięzcą Nagrody im. Carlosa Gomesa (2009, 2010, 2011) dla najlepszego reżysera operowego w Brazylii oraz laureatem wyróżnienia przyznawanego przez Argentyńskie Stowarzyszenie Krytyków Muzycznych dla najlepszej inscenizacji 2015 roku. Pracował jako dyrektor artystyczny w Teatro Municipal w Rio de Janeiro, miejski koordynator ds. opery dla Rio de Janeiro, dyrektor ds. obsadowych w Orquestra Sinfônica Brasileira oraz koordynator artystyczny programu Jovens Intérpretes w Teatro Nacional de São Carlos w Lizbonie. Absolwent Federalnego Uniwersytetu Muzycznego w Rio de Janeiro, gdzie od 1996 roku wykłada reżyserię i historię opery na Wydziale Wokalnym, w 2011 roku otrzymał doktorat od King s College London.

 Wieczór Kawalerski Figara. Koncert Kameralny
15 maja, g. 17:00
Program:
Gioacchino Rossini (1792-1868)
Introdukcja i temat z wariacjami na klarnet i fortepian
Wolfgang Amadeus Mozart (1756-1791)
Kwartet smyczkowy C-dur KV 465
Kwintet klarnetowy A-dur KV 581

Więcej informacji: https://bit.ly/37YMoSK


Wesele Figara
Premiera: 20,21/05
Spektakle repertuarowe: 22, 27, 28, 29/05

Kierownictwo muzyczne
Bassem Akiki
Reżyseria
André Heller-Lopes
Scenografia
Renato Theobaldo


Kostiumy
Sofía Di Nunzio
Reżyseria świateł
Gonzalo Córdova
Choreografia
Łukasz Ożga


Obsada

Hrabia Almaviva
Lukáš Bařák*/Adam Kutny*
Hrabina Almaviva
Gabriella Pace*/ Kamila Dutkowska*
Figaro
Krzysztof Bączyk*/Paweł Horodyski*
Zuzanna
Hanna Sosnowska-Bill/Aleksandra Łaska*
Cherubin
Aleksandra Opała/Zuzanna Nalewajek*
Marcelina -
Barbara Bagińska/Dorota Dutkowska
Doktor Bartolo -
Dariusz Machej*/Arkadiusz Jakus*
Antonio
Jacek Jaskuła/Wojciech Urbanowski*
Don Basilio
Aleksander Zuchowicz/Piotr Bunzler
Don Curzio
Edward Kulczyk/ Jędrzej Tomczyk
Barbarina
Aleksandra Malisz/Teresa Swianiewicz*
Chór Opery Wrocławskiej
Orkiestra Opery Wrocławskiej
* - gościnnie

Więcej informacji: https://bit.ly/3Ftzx7zZałączniki do pobrania:

proj. Alicja Michalak

proj. Alicja Michalak