Opera Wrocławska

Aktualności

7
kwietnia

Przed premierą Requiem d-moll : konferencja prasowa

13, 14 i 15 kwietnia słynne Requiem d-moll Wolfganga Amadeusa Mozarta po raz pierwszy w historii Opery Wrocławskiej wykonane zostanie z choreografią baletową. Jej autorem jest Jacek Tyski, choreograf-rezydent Opery Wrocławskiej. Zespół Baletu wystąpi na scenie w towarzystwie artystów Chóru Opery Wrocławskiej, dla których przewidziane zostały także zadania choreograficzne. W orkiestronie zasiądą śpiewacy - soliści Opery Wrocławskiej oraz muzycy Orkiestry pod batutą Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego.

"W każdej z części Requiem choreografia odnosi się do wspólnych wszystkim nam problemów i emocji, które towarzyszą ludziom podczas ziemskiej podróży przez życie. Tworząc choreografię do tego arcydzieła, myślałem o uczuciach i wspomnieniach, jakie mogą towarzyszyć ludziom, gdy stają przed Bogiem na Sądzie Ostatecznym" - mówił podczas konferencji Jacek Tyski. "Wybór dni spektakli jest nieprzypadkowy" - Marcin Nałęcz-Niesiołowski, dyrektor Opery i dyrygent spektakli Requiem d-moll. "Pragniemy zaprosić naszych widzów na spektakl-misterium do słynnej mszy żałobnej Mozarta. Zaduma i kontemplacja towarzyszące Triduum Paschalnemu, które dla chrześcijan rozpoczyna najważniejszy okres w całym roku, nieodłącznie towarzyszą każdemu wykonaniu Requiem. Wierzymy, że proponowana przez nas wersja tego dzieła wzbogacona o choreografię baletową wzmocni nas jeszcze duchowo i pełniej przygotuje do świąt Zmartwychwstania".

W konferencji udział wzięli: Jacek Tyski - choreograf, Marcin Nałęcz-Niesiołowski - Dyrektor Opery Wrocławskiej i dyrygent premiery, Magdalena Ciechowicz - kierownik baletu, Anna Grabowska-Borys - kierownik chóru, Karol Dutczak - twórca scenografii.

Premiera Requiem d-moll : 13, 14 i 15 kwietnia 2017.