Opera Wrocławska

Aktualności

18
grudnia

Wielka gwiazda światowych scen w Operze Wrocławskiej

Na naszych widzów czeka 18 grudnia i 20 grudnia najmilsza niespodzianka, jaka może spotkać melomana.
W spektaklu opery Trubadur w partii Manrica wystąpi gościnnie Murat Karahan - wybitny turecki tenor, wielka gwiazda teatrów operowych na całym świecie, od Teatru Bolszoj po wiedeńską Staatsoper i Deutche Oper Berlin.


Murat Karahan
TENOR

W 2003 roku ukończył studia wokalne na Uniwersytecie Bilkent w stolicy Turcji. W tym samym roku został zaangażowany do Tureckiej Opery Narodowej w Ankarze. W 2005 roku wyjechał do Rzymu na zaproszenie Marka Berdondiniego, włoskiego dyrygenta, który w owym czasie pełnił funkcję gościnnego dyrygenta w Operze w Ankarze. W 2005 rozpoczął studia doktoranckie. W tym samym czasie został solistą Opery w Ankarze, gdzie do 2013 roku wzbogacił swój repertuar o partie Ottavia, Edgarda, Alfreda, Elvina, Księcia Mantui, Cavaradossiego, Rodolfa i wiele innych.

W latach 2009-2010 Murat Karahan uczestniczył w kursach mistrzowskich prowadzonych przez Renatę Scotto, Annę Vandi i Cesare'a Scartona w Academia di Santa Cecilia, gdzie na co dzień studiował w klasie Bruna Cagliego. W 2010 uzyskał stopień doktora sztuki muzycznej, w 2012 rozpoczął stałą współpracę m.in. z Łotewską Operą Narodową, gdzie do jego głównych ról należą: Edgardo (Łucja z Lammermooru) czy Alfredo (Traviata), obydwie przyjmowane z ogromnym sukcesem.
W sezonie 2014/2015 artysta zadebiutował jako Alfredo w Deutsche Oper Berlin, a także w Reims i Limoges jako Manrico w operze Trubadur. Następnie wystąpił po raz pierwszy w Operze w Toulon (Trubadur), ponownie w Deutsche Oper Berlin, w Opera de Paris, a także w Traviacie, Manon Lescaut i Tosce w Teatrze Bolszoj.

W swym repertuarze ma m.in partię Ernesta w operze Don Pasquale Gaetana Donizettiego, Verdiowskie partie: Hrabiego w Rigoletcie, Macduffa w Makbecie, Alfreda w Traviacie, Manrica w Trubadurze, w operach Pucciniego: Cavaradossiego w Tosce, Rodolfa w Cyganerii, Rossiniowskie: Conte Libenskofa w Maometto Secondo, a także: Edwina w Księżniczce czardasza Imre Kálmána, Caramella w Nocy w Wenecji Johanna Straussa, Camille'a de Rosillon w Wesołej wdówce Franza Lehára, a także w dziełach tureckich twórców, jako Behlül w Aşk-ι Memnu Selmana Ady oraz Dumuzi w Ιnanna Çetina Işιközlü. Ponadto artysta wykonuje repertuar kantatowo-oratoryjny, występował m.in. w Requiem Wolfganga Amadeusa Mozarta, Carmina Burana Carla Orffa, Requiem Andrew Lloyd Webbera i IX Symfonii Ludwiga van Beethovena.