Opera Wrocławska

Aktualności

21
lutego

Andrzej Lampert i Szymon Komasa w Poławiaczach pereł

24 i 26 lutego 2023 r. w Poławiaczach pereł G. Bizeta na deskach Opery Wrocławskiej wystąpi gościnnie dwóch solistów: Andrzej Lampert w roli Nadira oraz Szymon Komasa jako Zurga.

Andrzej Lampert kształcił się w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w klasie prof. dr hab. Renaty Danel. Jest także absolwentem Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie ad. Janusza Borowicza. Artysta gości niemalże na wszystkich scenach operowych w Polsce, kreując role m.in. Alfreda w Traviacie (również w Operze Wrocławskiej w 2019 r.), Nemorina w Napoju miłosnym oraz Pinkertona w Madame Butterfly. Podziwiać go można także za granicą – występował m.in. w Operze Narodowej w Montpellier (Francja) czy w teatrach w Baden i Grazu. Solista jest laureatem wielu nagród: „Najlepszy Śpiewak Operowy” podczas XI Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury (2017), nagroda im. Zbigniewa Grucy przyznawana przez „Dziennik Teatralny” oraz „Złota Maska” (2018) za rolę Romea w spektaklu „Romeo i Julia” Ch. Gounoda w Operze Śląskiej. Ponadto w 2020 r. otrzymał w Salzburgu austriacką nagrodę muzyczną za rolę Pasterza w operze Król Roger K. Szymanowskiego (produkcja opery w Grazu). W swojej karierze nagrał szereg płyt, z których na wyróżnienie zasługuje Hagith Karola Szymanowskiego (Fryderyk 2020).

 

Szymon Komasa ukończył Wydział Wokalno-Aktorski w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Ponadto kształcił się w ramach studiów podyplomowych w Guildhall School of Music and Drama w Londynie, a następnie kontynuował naukę śpiewu w prestiżowej Juilliard School of Music w Nowym Jorku, w programie Artist Diploma of Opera Singing. Artysta jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów wokalnych, są to m.in.: Festiwal i Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu (2009), Konkurs Wokalny im.Veronicii Dunne w Dublinie (2011), Konkurs im. Marcelli Sembrich-Kochańskiej w Nowym Jorku (2014). Zadebiutował partią Schaunarda w Cyganerii w Teatro Filharmonico/Arena di Verona we Włoszech w 2009 r. Występuje w wielu teatrach operowych i filharmoniach w Polsce oraz za granicą, m.in. w Carnegie Hall w Nowym Jorku oraz Wigmore Hall w Londynie.

 

Ponadto podczas lutowych spektakli Poławiaczy pereł jako Léïla wystąpi Hanna Sosnowska-Bill, a w partię Nurabada wykona Jakub Michalski. Całość poprowadzi Henry Kennedy.

Do zobaczenia w Operze Wrocławskiej!