Opera Wrocławska

Aktualności

29
kwietnia

Międzynarodowy Dzień Tańca

Pięknym klasycznym baletem Giselle Adolphe'a Adama w nowej odsłonie Opera Wrocławska upamiętni wybitną artystkę Ewę Głowacką. Spektakl odbędzie się w ramach ogólnopolskiej akcji tańczMY organizowanej przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca.


Polacy taniec mają we krwi i w celebrowanie jego święta angażują się całym sercem - w tym roku w jego obchody w całej Polsce włączy się blisko 140 organizacji, grup, szkół i indywidualnych pasjonatów tej sztuki. Z tej okazji do Opery Wrocławskiej wraca spektakl baletowy Giselle z choreografią Jeana Coralli i Julesa Perrota. Cztery lata temu dla sceny Opery Wrocławskiej zaadaptowały ją Zofia Rudnicka oraz zmarła w 2020 roku wybitna artystka baletu polskiego Ewa Głowacka - to właśnie jej pamięci poświęcona będzie tegoroczna odsłona tego spektaklu.


Ewa Głowacka przez lata była pierwszą solistką Teatru Wielkiego w Warszawie, nazywano ją "tancerką całą duszą", a jej dorobek artystyczny obejmuje blisko 50 ról solowych w repertuarze klasycznym i współczesnym. W świecie baletu zasłynęła m.in kreacjami Odetty-Odylii, Śpiącej Królewny, Sylfidy, Carmen, a także Giselle - w 2018 roku wróciła do tego spektaklu jako pedagog, dzieląc się z młodym pokoleniem tancerzy swoją wiedzą i doświadczeniem.


Zapraszamy 29 i 30 kwietnia oraz 1 i 7 maja na wyjątkowe wieczory z jednym z najpiękniejszych dzieł romantycznych XIX wieku! Balet Giselle uświetni w Operze Wrocławskiej Międzynarodowy Dzień Tańca, który obchodzimy już 29 kwietnia!

 

O spektaklu

Romantyczna historia, w której świat realny przeplata się ze światem zjaw. Tłem libretta jest legenda o pięknej wieśniaczce, która zakochała się w księciu, nie znając jego prawdziwej tożsamości. Kiedy wychodzi na jaw, że ukochany nie jest chłopskim synem, a arystokratą, zrozpaczona Giselle odbiera sobie życie. Akcja jednak toczy się dalej. Po śmierci dziewczyny, nocą nad jej mogiłą zjawia się nieszczęsny książę Albert - rzekomy wieśniak, opłakując śmierć młodej wieśniaczki. Z grobu wyłania się duch Giselle, która tej nocy ma zostać przyjęta do grona willid, nocnych zjaw przynoszących śmierć zbłąkanym w lesie. Duch Giselle ratuje jednak Alberta przed śmiercią, żegnając się na wieczność.

Balet Adolphe’a Adama to romantyczne dzieło, które odznacza się wyrazistymi i łatwymi do zapamiętania motywami melodycznymi. Wrocławska Giselle została pomyślana jako pozycja klasyczna, pielęgnująca najlepsze tradycje tańca baletowego. Choreografię według koncepcji Jeana Coralliego i Julesa Perrota w 2018 roku opracowały i przeniosły na scenę Ewa Głowacka i Zofia Rudnicka.


Nadchodzące spektakle Giselle poświęcone będą pamięci Ewy Głowackiej, jednej
z najwybitniejszych artystek baletu polskiego, zmarłej w 2020 roku. Ewa Głowacka określana była wielokrotnie "tancerką całą duszą". W swoim dorobku artystycznym miała prawie 50 ról solistycznych w repertuarze klasycznym i współczesnym. W świecie baletu zasłynęła m.in kreacjami Odetty-Odylii, Śpiącej Królewny, Sylfidy, Carmen, a także Giselle. Za swoje osiągnięcia otrzymała m.in Złoty Krzyż Zasługi (1983), Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki I stopnia (1985), Medal Niżyńskiego i statuetkę Terpsychory (2001) za całokształt osiągnięć artystycznych oraz Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2005).