Opera Wrocławska

Dla mediów

17
września

Poławiacze pereł, czyli sławy młodego pokolenia w Operze Wrocławskiej

Opera Wrocławska jeszcze raz sięga po klasyczną historię Poławiaczy pereł, dając szansę młodym śpiewakom na opowiedzenie jej na nowo - okraszając ją świeżością, talentem i charyzmą sceniczną. Poławiacze pereł stanowią jedną z najpiękniejszych kompozycji Georgesa Bizeta. Pisząc to dzieło, późniejszy autor nieśmiertelnej Carmen nie miał jeszcze 25 lat. Stworzył jednak operę, która mimo nieprzychylnych komentarzy ówczesnych krytyków, przetrwała próbę czasu i doczekała się wielu nagrań płytowych.

W głównych rolach pojawią się sopranistki, nomen omen perły naszej opery, Maria Rozynek-Banaszak oraz Hanna Sosnowska-Bill. Panie będą śpiewały rolę Leili. W roli Zurgi zobaczymy dwóch znakomitych barytonów: Szymona Komasę oraz Huberta Zapióra. W obu obsadach będzie im towarzyszyć Jakub Michalski w roli Nurabada. Dołącza do nich tenor Piotr Buszewski, który skutecznie zaczyna podbijać wszystkie największe sceny operowe świata, w tym hamburską Staatsoper oraz Metropolitan Opera, gdzie wkrótce zadebiutuje. Zanim jednak wyleci do Nowego Jorku, zobaczymy go jeszcze w Operze Wrocławskiej m.in w Koncercie arii nieznanych,
26 i 28 listopada.

 

Przedstawiamy Państwu najlepsze talenty z Polski i z zagranicy. Nawiązujemy współpracę z licznymi studiami operowymi, np. we Florencji i Tallinie, ale też w Warszawie, przy Operze Narodowej. Chcemy, by za 10 lat - tak jak w przypadku Piotra Beczały czy Aleksandry Kurzak, którzy przecież też kiedyś musieli dostać szansę - ta młodzież mogła odwdzięczyć nam się cudowną karierą, którą będziemy mogli wspólnie śledzić -  mówi Dyrektor Artystyczny Mariusz Kwiecień, który sam niejednokrotnie występował w Poławiaczach Pereł jako Zurga.

 

O operze
Autor upodobał sobie dla swych oper egzotyczne tło. Akcja Poławiaczy pereł, określanych jako "opera liryczna", rozgrywa się w malowniczej scenerii wioski rybackiej na Cejlonie. Wódz Zurga oraz myśliwy Nadir zakochują się w pięknej kapłance Leili. W imię swej przyjaźni wyrzekają się tej miłości. Jednak los jest przewrotny. Po długiej nieobecności Leila przybywa do wioski
i sprzeniewierza się swemu powołaniu kapłanki - wbrew złożonej obietnicy czystości, między nią a Nadirem wybucha gwałtowna namiętność. Gdy romans wychodzi na jaw, wódz wioski zmuszony jest wydać na kochanków wyrok śmierci. Czy Zurga poświęci swą miłość w imię przyjaźni i dobra kochanych osób?
Poławiaczy pereł na deskach Opery Wrocławskiej zobaczymy 17, 19, 22 i 24 września 2021.

Kontakt dla mediów:
Katarzyna Aszkiełowicz, katarzyna.aszkielowicz@opera.wroclaw.pl, tel. +48 508 364 561


Sponsorem strategicznym Opery Wrocławskiej jest KGHM Polska Miedź S.A.